rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

19. 3. 2024

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Návštěvnost:

Zajímavé odkazy

ORP

MAS

obce

edb

Matrika

Vyřizuje: Monika Volfová tel. 318 697 109, 724 920 144
Úřední hodiny:

Úterý: 8:00 - 12:00 16:30 - 19:00
Čtvrtek: 8:00 - 12:00 13:00 - 16:00

Na matrice v Dolních Hbitech můžete vyřídit níže uvedené záležitosti:

• Vystavení duplikátu matričního dokladu (formulář je k dispozici na matrice nebo po dohodě na vyžádání).

Správní poplatek činí 100,- Kč

• Nahlédnutí do matričních  knih

Správní poplatek činí 20,- Kč za každou matriční událost

• Ověření podpisu (legalizace) – k provedení legalizace se musí občan dostavit osobně a svou totožnost prokázat platným občanským průkazem nebo platným cestovním dokladem.

Správní poplatek činí 30,- Kč

• Ověření shody kopie listiny s originálem (vidimace)

Správní poplatek činí 30,- Kč za každou stranu

• Určení otcovství k nenarozenému nebo i k již narozenému dítěti

K sepsání protokolu je nutná osobní návštěva obou účastníků řízení. S sebou je nutné si přinést  občanské průkazy, rodné listy, těhotenskou průkazku (před narozením), popř. rozsudek o rozvodu, nebo rodný list dítěte (po narození).

Bez poplatku

• Změna příjmení

Na předchozí do 6 měsíců po rozvodu manželství.

Žádost lze podat na kterékoli matrice do 6 měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. S sebou si žadatel donese občanský průkaz, rozsudek o rozvodu manželství s vyznačením nabytí právní moci,  popř.i oddací list.

Bez poplatku

Změna příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného, cizojazyčného nebo
       na dřívější příjmení

Správní poplatek činí 100,- Kč

Změna jména nebo příjmení v ostatních případech

Správní poplatek činí 1000,- Kč

S sebou si žadatel přinese – vlastní písemnou žádost s odůvodněním požadované změny,
     občanský průkaz, rodný popř.oddací list a souhlas manžela, pokud se jedná o nezletilého,
     souhlas obou rodičů (dostaví se osobně nebo musí být podpisy na žádosti úředně ověřeny).

• Uzavření manželství

Oddací síň, která slouží k uzavírání občanských sňatků v matričním obvodu Dolní Hbity
    a Jablonná se nachází v přízemí Obecního úřadu v Dolních Hbitech 55, 262 62.
    Oddací den a hodina jsou stanoveny po domluvě.

K uzavření manželství je třeba předložit:

·  vyplněný a podepsaný "Dotazník k uzavření manželství"

·  platné občanské průkazy snoubenců

·  rodné listy snoubenců

·  je-li některý ze snoubenců rozveden – soudní rozhodnutí o rozvodu, opatřené doložkou o právní moci

·  byl-li rozvod vysloven cizím soudem a jeho rozsudek není v České republice účinný – rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o uznání rozsudku

·  je-li některý ze snoubenců ovdovělý – úmrtní list zemřelého manžele (manželky) nebo soudní rozhodnutí o prohlášení za mrtvého, opatřené doložkou o právní moci

·  jde-li o osobu nezletilou starší 16 let- rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství opatřené doložkou o právní moci

·  jde-li o osobu stiženou duševní poruchou – rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství opatřené doložkou o právní moci

·  jde-li o cizince – vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství a potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky vydané Policií České republiky, které nesmí být ke dni uzavření manželství starší 7 pracovních dnů (prosíme o osobní návštěvu, vzhledem k platnosti mezinárodních smluv se na dokumenty jednotlivých států mohou vztahovat různá ověření)

Správní poplatky (hradí se v hotovosti)

·  Uzavření manželství mezi snoubenci, nemají-li trvalý pobyt na území České republiky 3000,- Kč

·  Uzavření manželství mezi snoubenci, z nichž pouze jeden má trvalý pobyt na území ČR 2000,- Kč

·  Uzavření manželství mimo úředně stanovenou místnost 1000,- Kč

Církevní sňatek

·  Pokud chcete uzavřít církevní sňatek, je třeba si předem obstarat osvědčení o splnění všech požadavků zákona o rodině pro uzavření platného manželství. Bez tohoto “Osvědčení” nelze církevní sňatek uzavřít. Osvědčení vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno. K vydání osvědčení se předkládají stejné doklady jako při uzavření manželství. Správní poplatek se za vydání osvědčení neplatí.

Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství

·  Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství vydá matriční úřad podle trvalého pobytu žadatele, popřípadě posledního trvalého pobytu na území České republiky před odchodem do ciziny. Vysvědčení se vydává pro občany, kteří budou uzavírat manželství v cizině.

Co je třeba předložit:

·  občanský průkaz nebo cestovní pas

·  rodný list, případně soudní rozhodnutí o rozvodu s doložkou o právní moci, případně úmrtní list manžela (manželky)

·  výpis z evidence obyvatel o místu trvalého pobytu a osobním stavu

Správní poplatek (hradí se v hotovosti) je 500,- Kč.